Dňa 9. apríla naši žiaci Patrik Ferianc, Nikolas Kavuljak, Michal Škarabek, Martin Špulier, Miroslav Turčák a Adam Kordiak spolu s pedagogickým dozorom Jozefom Klusom a Martinom Koľadom vycestovali do metropoly východu našej krajiny, do Košíc. Cieľom cesty bolo navštíviť podujatie „Namakaný deň“. Podujatie je venované mikroprocesorovej technike. Vyrazili sme hneď poobede s dobrou náladou a očakávaniami. Cesta prebehla rýchlo a čoskoro sme boli v Košiciach. Ubytovali sme sa na internáte, kde sme si len zložili veci a išli si ešte prezrieť historickú časť mesta. Bolo to veľmi príjemné prevetranie hlavy pred náročným dňom.
Na druhý deň sme sa ráno naraňajkovali a šli do Univerzitnej knižnice, kde sa pripravovala celá akcia. Rozložili sme naše práce, ktoré sme doniesli a zistili sme, že máme toho naozaj dosť hodne a naše práce sa nestratia ani v konkurencii vysokoškolských projektov. Postupne prichádzali študenti zo škôl, zástupcovia firiem, ale aj technickí nadšenci a zastavovali sa pri našom stánku, kde mohli vidieť naozaj rôzne projekty realizované pomocou mikroprocesorov.
Ako prvá vec ich upútala práve robotická ruka, ovládaná servomotormi a doskou Arduino, ktorá bude čoskoro súčasťou veľkého projektu inteligentného robota Asimov.InMoov. Návštevníci mohli vidieť aj našu laserovú gravírovačku, ktorou im naši chlapci podľa ich vlastného gusta a fantázie vygravírovala na sladkú sušienku obrázok. Keďže celá akcia prebiehala niekoľko dní pred veľkou nocou, našli v našom stánku aj sférický ploter, ktorý dokáže pomocou Arduina kresliť rôzne ornamenty na vajíčka. Učiteľov a zástupcov firiem zaujal model slnečného kolektora, ktorý riadil programovateľný automat.
No neboli sme jediní, ktorí prezentovali svoje projekty. Videli sme zaujímavé prototypy zariadení aj od iných škôl. Napríklad sadu terčov, ktoré automaticky vyhodnocujú zásahy na jednej centrálnej jednotke, drevený notebook zrealizovaný pomocou Raspberry Pi, automatický skleník, 3D snímače polohy a kopu ďalších zaujímavých prác.
Okrem prezentácie našich prác, dostali sme priestor aj v prednáškovej sále. Jozef Klus informoval publikum o progrese, ktorý urobila naša škola pri výučbe mikroprocesorovej techniky. Predstavil projekty, ktoré sa realizovali, alebo sa realizujú v rámci krúžkovej činnosti. Martin Koľada predstavil prácu s Arduinom na odbornom výcviku a naši žiaci Miroslav Turčák a Michal Škrabek predstavili projekt laserovej gravírovačky.
Akcia dopadla nad naše očakávania, videli sme, čo všetko môžeme zlepšiť, dostali sme inšpiráciu a naopak inšpirovali sme iné školy. Oproti minulým rokom vidíme, ako sa postupne posúvame a komunita „makáčov“ nás začína rešpektovať.
Tím makáčov zo Spojenej školy Nižná