,,Nohami kráčajte po zemi, ale srdcom buďte v nebi.“
Vážený pedagogický zbor, milí žiaci!
Takto znie jedna z myšlienok patróna vychovávateľov, mládeže a učňov, svätého Jana Bosca, na ktorého si v dnešný deň spomíname. Tento láskavý učiteľ a svätec sa narodil 16. augusta 1815 v Taliansku. Od jeho útleho detstva ho vychovávala matka, pretože otec mu zomrel v mladom veku. Malý Ján bol múdry a šikovný, a tak si vedel rýchlo získať priazeň ľudí. Vynikal výbornou pamäťou. Písať a čítať ho naučil jeden staručký kňaz, a vďaka tomu malý Ján obyvateľom svojej rodnej dediny často čítaval alebo opakoval kázne z kostola. Ako 9-ročnému sa mu prisnil sen, v ktorom videl mnoho detí, ako sa navzájom urážajú, bijú a kričia. On bol medzi nimi a chcel ich zastaviť. Tak ich začal tiež mlátiť. V tom sa mu prihovorila neznáma postava, ktorá ho upozornila na to, že násilie pri výchove nie je správna cesta. Vďaka tomuto snu Ján už ako malý chlapec pochopil, že to, čo potrebujú mladí ľudia, je predovšetkým bezhraničná láska.
Keď si na tento svoj sen spomínal neskôr, hovoril, že to bol prvý impulz, ktorý ho viedol k tomu, aby trávil čas s mládežou a venoval sa jej. Už počas štúdia na základnej škole vedel, že chce byť kňazom, ktorý sa špeciálne venuje výchove mladých. Ako 26-ročný sa začal starať o chlapcov, tzv. uličníkov, ktorých spoločnosť zavrhla. Najzaujímavejšie na tom bolo to, že títo chlapci prichádzali k nemu sami, pretože cítili jeho lásku, ktorú nikde inde doposiaľ nezažili. Hlavnou výchovnou zásadou ,,otca stratených detí“ bola táto výzva:,,Buďte veselí, hrajte sa, zabávajte sa, len nehrešte!“
Don Bosco bol aj jedným z najobľúbenejších spovedníkov a so spoveďami chlapcov – výtržníkov a uličníkov – mal rôzne zážitky. Jeden z jeho zverencov mal hriech, ktorý sa mu hanbil vyznať, a preto sa rozhodol ísť na spoveď do kostola Panny Márie Utešiteľky. Keď vošiel do spovednice a vyznal hriechy, povedal aj to, že sa pravidelne spovedá u dona Bosca, ale jemu sa hanbil vyjaviť tento hriech. Zo spovednice sa však ozval známy hlas: „Neboj sa, don Bosco sa o tomto nikdy nedozvie.“ V tej chvíli mladý hriešnik rozpoznal, že ho vyspovedal jeho milovaný duchovný otec.
Podľa svedectiev k donovi Boscovi neustále hovoril Boh prostredníctvom snov, aby sa nevzdával a vytrval vo svojej službe. Do jeho opatery sa dostali mnohí bezprizorní a odpísaní chlapci, ktorí vďaka jeho láske a príkladu našli zmysel života a novú životnú cestu. Aby sa jeho dielo šírilo aj ďalej, vytvoril združenie saleziánskej mládeže a za jeho hlavnú patrónku vyvolil Pannu Máriu – Pomocnicu kresťanov. Tento výnimočný kňaz, milujúci mladých ľudí a ich duše, zomrel v Turíne 31. januára 1888 vo veku 72 rokov. Približne 50 rokov po jeho smrti ho pápež Pius XI. vyhlásil za svätého a zároveň aj za patróna vychovávateľov, mládeže a učňov. I keď sa pozemský život Jana Boscu uzavrel, zanechal nám veľké duchovné bohatstvo, o ktoré by sme sa nemali nechať pripraviť. Patrí k nemu aj táto rada: ,,Kto chce účinne pracovať, musí mať v srdci lásku a v práci trpezlivosť.“
Sv. Ján Bosco už ako malý chlapec pochopil, že nenávisť, násilie, klamstvo a odsudzovanie nie sú cestou, ktorá vedie k ľuďom. Vedel, aké dôležité je mať v srdci lásku. Byť jednoducho človekom, akého by ste sami radi stretli. Pochopil, že ak chceme vybudovať niečo plnohodnotné a hlavne vzťahy s ľuďmi, tak musíme byť trpezliví. Sám sa spočiatku stretával len s niekoľkými odstrčenými chlapcami, ktorým ponúkol nezištné priateľstvo a strechu nad hlavou. Číslo jeho zverencov sa rokmi znásobilo a stále znásobuje, lebo v jeho službe pokračujú dnes tisícky ľudí na celom svete. Ľudí, ktorí majú v srdci lásku a chcú zveľaďovať v mladých talenty, ktoré dostali pri narodení.
Vážení pedagogickí pracovníci,
dnešný deň je pre nás spomienkou na svätého učiteľa – Jána Bosca, a tak vám želáme, aby ste nielen dnes, ale aj po iné dni mali otvorené srdcia a oči pre všetkých mladých ľudí okolo vás a aby ste mali odvahu milovať svojich žiakov rovnako ako veľký Don Bosco. Aj tých tzv. problémových, lebo možno oni vás najviac potrebujú.
Klaudia Müllerová