Školské kolo Silnej ruky stredoškolákov /ARMWRESTLING/

Kto by nepoznal známe pretláčanie rukou.  Z obľúbenej zábavy žiakov, študentov a chlapov sa dnes  stal šport – armwrestling, ktorý sa teší stále väčšej obľube.

Pretláčanie rukou má za sebou dlhú históriu. Už od starodávnych čias egyptských faraónov nachádzame obrazy na hrobkách znázorňujúce túto zábavu. Pretláčanie rukou alebo armwrestling je šport založený na starodávnych indiánskych hrách. V skutočnosti bol nazývaný ako “indiánsky zápas”. Tento populárny šport bol veľmi obľúbený medzi stredoškolákmi a vysokoškolákmi. Zápasy v pretláčaní rukou sa hrávali všade, s obľubou hlavne v pohostinstvách a krčmách. V roku 1952 bol prelomový medzník v pretláčaní rukou, kedy sa zápas povýšil na organizovanú súťaž. Realizátorom myšlienky bol novinár Bill Soberanes a súťaž sa odohrala na Gilardi v Saloone v Petalune (Kalifornia). V roku 1962 sa posunula latka armwrestlingu ešte vyššie. Súťažiaci sa mohli tešiť na divákov v hľadisku na prvých Majstrovstvách sveta v pretláčaní rukou.

Na našej škole sa súťaž v armwrestlingu konala po tretí krát. Priekopníkmi tohto športu u nás boli naši úspešní reprezentanti: Kamil Svetlošák, Tomáš Dendis, Ľuboš Vonšák a Adam Piták. Aj vďaka nim má táto súťaž z roka na rok viacej priaznivcov.

Tento rok bol silným motivačným činiteľom súťaže niekoľkonásobný majster Slovenska a bronzový z majstrovstiev Európy Ján Gábor, ktorý prijal naše pozvanie a ujal sa úlohy hlavného rozhodcu. Janči dal našim súťažiacim cenné rady, vysvetlil základné techniky pretláčania a dohliadal na dodržiavanie pravidiel.

Po napínavých zápasoch sme dospeli k takýmto výsledkom:

Pod 60 kg

1. miesto – Šimon Vasek III.D
  2. miesto – Matúš Jaroš IV.AUG
  3. miesto – Maroš Batrkovjak I.JH

Všetkým víťazom gratulujeme a prajeme veľa šťastia a silnú ruku na oblastnom kole, ktoré sa uskutoční 8.11.2018 v Tvrdošíne.