V EUSTORY O KREHKOSTI SLOBODY

ziman

,,Sloboda je krehká, musíme si ju chrániť.“ Pod týmto mottom sa uskutočnil 13. ročník celoslovenskej súťaže EUSTORY. Jej účastníci – študenti stredných škôl − mali spracovať príbeh človeka prenasledovaného totalitným režimom. Do súťaže sa zapojila aj žiačka našej školy – Eva Valková z III.AUG, ktorá vo svojej práci priblížila inšpiratívny príbeh svojho rodáka Viktora Trstenského. Tohto katolíckeho kňaza z Trstenej nedokázali  komunisti zlomiť ani väznením, ani mučením, ani zastrašovaním, a preto môže byť  pre mladú generáciu príkladom odvahy a charakteru.

Naša reprezentantka Eva Valková bola organizátorom podujatia − Slovenským centrom pre komunikáciu a rozvoj − pozvaná aj na jeho slávnostné vyhodnotenie, ktoré sa uskutočnilo 22. júna 2018 v Bratislave.  Svoje dojmy z účinkovania v EUSTORY zhodnotila sympatická študentka propagačnej grafiky takto: ,,Zapojila som sa do celoslovenskej súťaže Eustory, ktorej organizátor vyzval mladých ľudí, aby študovali príbehy našich osobností,  prenasledovaných  totalitným režimom, a aby spísali ich príbeh. Na slávnostnom vyhodnotení EUSTORY sa ma veľmi dotkol príbeh bývalých československých hokejových reprezentantov − majstrov sveta z  roku 1949.  Niektorí z nich rozmýšľali o emigrácii, no namiesta do cudziny sa dostali do jáchymovských baní, kde museli pracovať a viac už nemohli za  reprezentáciu hrať hokej. Takýto krutý osud postihol majstrov sveta len preto, že nahlas povedali to, čo si iní len šuškali o praktikách a o krutosti komunistického režimu.

Na súťaži bolo odprezentovaných viac prác z tohto smutného obdobia našich dejín. Som veľmi rada, že sa uskutočňujú súťaže tohto druhu.  O statočných ľuďoch, ktorí vzdorovali totalitnému režimu, a o  samotnom komunistickom režime sa musí hovoriť aj ďalším generáciám, pretože čím ďalej, tým je už menej ľudí, ktorí zažili na vlastnej koži jeho zločiny,  a tak sa na ne môže ľahko zabudnúť. Je potrebné skúsenosti týchto ľudí  a ich svedectvo odovzdať mladším generáciám, aby sme si uvedomili, aká je sloboda naozaj veľmi krehká a ako by sme si ju mali vážiť (čo, žiaľ, nerobíme). My mladí si ani nedokážeme predstaviť, aké ťažké to mali naši predchodcovia. Vďaka tejto súťaži sa môžeme dozvedieť  množstvo pravdivých príbehov konkrétnych ľudí, ktorí to nemali v živote ľahké a ktorí si zaslúžia naše uznanie a rešpekt. Som vďačná za to, že som sa mohla zúčastniť na tejto akcii, aj keď som nebola ocenená. Pozvanie na slávnostné vyhodnotenie EUSTORY 2018 bolo pre mňa veľkou poctou.“

Eva Valková a Miloš Kázik, foto: Facebook Eustory