Paulinyho Turiec 2018

5.6.2018 sa žiak Michal Kavuljak v sprievode triednej učiteľky Mgr. Kristíny Pukovej zúčastnil slávnostného vyhodnotenia literárnej súťaže Paulinyho Turiec v Martine.

Súťaž sa konala v historickom prostredí Memorandového námestia, kde boli v roku 1848 vyhlásené požiadavky slovenského národa v Memorande. Aj vyhodnotenie samotnej súťaže sa nieslo v tomto duchu. Slávnostnú prehliadku otvorili herci Národného divadla v Martine. V dobových kostýmoch zahrali pasáž z divadelnej hry Zrodenie národa.

Divákov vniesli do deja výborným hereckým výkonom a zarezonovala vo mne veta: „Za náš národ žiť i mrieť!“; s výčitkou v srdci, čo dnes sme ochotní za náš existujúci slovenský národ spraviť?

Nasledovalo čítané pásmo ocenených diel sprevádzané vynikajúcou hudbou klavíra, medzi prečítanými úryvkami bolo aj dielo nášho študenta Michala. Po príhovore pani riaditeľky gymnázia V.Paulinyho-Tótha, ktoré súťaž vyhlasuje, nasledovalo samotné ocenenie jednotlivých žiakov.

Michal vyhral v kategórii próza krásne 2. miesto, na čo sme všetci patrične hrdí. Poďakovanie patrí aj Michalovej učiteľke slovenského jazyka PhDr. Monike Barčákovej, ktorá Michala na súťaž pripravila a povzbudila k odvahe zverejniť svoje spisovateľské začiatky.