×

Poznámka

SlideshowFx Plugin: HTTP error 400 - Bad Request

SÚŤAŽ O KNIHÁCH SO VZÁCNYM HOSŤOM

gabcik

,,Aj keď naše družstvo nezískalo najviac bodov, aj tak sme si zo súťaže odniesli veľa informácií a odišli s dobrým pocitom, lebo atmosféra bola príjemná a návštevou nás potešil aj syn Mila Urbana. Na súťaž sa teším aj na budúci rok.“ Slová Mateja Gondu, žiaka II.D, v skratke vystihujú atmosféru súťaže Literárny päťboj. Druhý ročník tejto vedomostnej súťaže sa uskutočnil 27. marca 2018 v klubovni našej školy a zúčastnilo sa na ňom 14 trojčlenných družstiev. Na účastníkov súťaže čakalo 5 okruhov rôznorodých úloh, venovaných knihám a ich autorom.Celkovým víťazom sa stal tím triedy II.C, v zložení Juraj Jurana, Benjamín Chovančák a Tomáš Ferneza. Druhé miesto obsadili zástupcovia III.C (Pavol Duda, Michal Kavuljak, Dominik Chovanec) a tretie miesto získalo najväčšie prekvapenie súťaže − prváci z I.D (Andrej Klocháň, Štefan Matis, Gabriel Líška).

Po vyhodnotení súťaže sa žiaci oboznámili so životom a tvorbou významného slovenského spisovateľa Mila Urbana. Túto veľkú osobnosť našej literatúry mohli účastníci podujatia spoznať nielen prostredníctvom prezentácie a výstavy kníh, ale aj z rozprávania pána Cyrila Urbana, syna autora svetového románu Živý bič. Práve jeho prítomnosť, múdre i pekné slová, ľudskosť a pokora boli vyvrcholením celého podujatia a rezonovali v našich žiakoch aj po stretnutí, o čom svedčia tieto ich dojmy: ,,Syn Mila Urbana bol veľmi milý deduško. Hneď ako prišiel do miestnosti, priniesol so sebou aj dobrú náladu. Veľmi príjemne sa počúval. S úsmevom na tvári spomínal na otcov život, aj keď jeho spomienky neraz boleli.“ (Stanislava Červeňová, I.AUG)

,,Veľmi ma potešilo, keď som sa dozvedela, aká osobnosť medzi nás príde. Vážila som si, že som mala tú česť byť tam a počúvať, ako pán Urban spomína na svojho otca, ktorého mal nesmierne rád. Bolo vidno, že si boli blízki a že si svojho otca vážil. Z jeho rozprávania bolo cítiť, že Milo Urban bol veľmi skromný človek. Napríklad keď režisér Martin Ťapák natáčal na Orave film Živý bič, autor románu sledoval filmárov len spoza stromu; nechválil sa, že je to jeho dielo. Dokonca  náš hosť nám spomínal aj to, ako vznikali mnohé diela jeho otca: bývali v malom dome, všetci spali v jednej malej izbe, už bol večer, uložili sa do postele; vtom otec vyskočil a šiel si čosi zapísať. Znovu si ľahol a po krátkej chvíli znovu vyskočil a šiel si čosi zapísať. Spisovateľov syn dnes na to spomína s úsmevom. Chcel nám tým povedať, že veľké literárne dielo nie je napísané naraz a nie je dielom náhody. Vždy to trvá nejaký čas, počas ktorého si autor postupne zapisuje svoje myšlienky. Som veľmi rada, že som sa mohla na tejto akcii zúčastniť.“ (Eva Valková, III.AUG)

,,Stretnúť sa so synom Mila Urbana bola veľmi veľká skúsenosť, či už po vedomostnej alebo po emotívnej stránke. Páčilo sa mi, že pán Urban nám otvorene rozprával o svojom otcovi i o jeho neľahkých skúsenostiach s vtedajším režimom. Zaujalo ma, aký tento slávny spisovateľ žil život: skromný, ale vytrvalý. Ďakujem.“ (Mário Juráň, II.A)

Poďakovanie za vydarený priebeh podujatia venovaného knihám patrí nielen p. Cyrilovi Urbanovi, ale aj  jeho hlavnému organizátorovi Alexandrovi Klusovi, ktorý všetkých záujemcov o knihy vždy rád privíta v našej školskej knižnici.

                                                                                                                            Miloš Kázik

{sfx ...}

Zasielanie noviniek

Zaregistruj sa a budeš informovaný o dôležitých udalostiach na škole, o školskom časopise alebo pripravovaných udalostiach
Budeš priamo v dianí a nič ti neunikne

Sme tu pre Vás

Telefón: +421 43 5381405
Email: ssnizna@ssnizna.sk

Spojená škola
Hattalova 471
027 43 Nižná