×

Poznámka

SlideshowFx Plugin: HTTP error 404 - Not Found

Cena dekana za diplomovku

V Španielsku nechceli veriť, že som sa naučila kresliť na strednej umeleckej škole

V ďalšej časti rozhovorov o uplatnení našich študentov sme vyspovedali Mgr. Art. Lenku Ladňákovú ktorá maturovala na našej strednej umeleckej škole v roku 2010.

Povedz nám niečo o svojich začiatkoch

   Už ako študent Strednej umeleckej školy v Nižnej som vedela, že umenie nie je povolanie, ale životný štýl.  Na strednej škole som prežila nádherné obdobie, hlavne vďaka ľuďom v triede a aj vďaka učiteľom a ich podpore. Čo do ľudí vložíš, to sa ti vráti. Hovorí sa, že človek robí veľa vecí intuitívne, idú mu samé od seba. Kreslenie bolo pre mňa vždy jednou s takých vecí. Spomínam si prijímačky na vysokú školu, v čase, keď už bolo jasné, že je nutné opustiť ten bezpečný prístav a zoberať sa budúcnosťou. Vždy som vedela, že na vysokú školu túžim ísť avšak, bohužiaľ, moja príprava nebola práve ideálna.

Dozvedeli sme sa že tvoja cesta ako aj účasť na prijímacích pohovoroch bola tak trochu kuriózna.

   Pozvánku na Akadémiu umení som mala k dispozícii na stole už nejaký ten týždeň, ale vďaka mojej predstave toho, že nejako bolo, nejako bude, som začala s reálnou prípravou až posledný týždeň pred prijímacími skúškami. V tom čase som už mala vyjadrenie zo školy STU v Bratislave, že som prijatá, tak mi nebolo treba sa zbytočne strachovať. Možno aj to mi dodalo tú potrebnú pohodu, že som za týždeň stihla nakresliť 5 zátiší, 5 portrétov a 5 postáv. Každopádne, po tom, čo sme o 4 hodine ráno s otcom nevedeli naštartovať auto a musela som ho roztláčať sme sa dostavili na potrebnú adresu. Tam mi bohužiaľ referentka povedala, že som sa mala dostaviť o deň skôr, nebola som na zozname. Mala som to na pozvánke, ktorú som si tak „pozorne“ preštudovala. Našťastie po počiatočných problémoch mi pohovory povolila a zjavne to nijako neovplyvnilo konečný výsledok, lebo na tej škole som strávila 6 krásnych i bolestných rokov. Spomínam si, že počiatočný pohovor sa so mnou tiahol vlastne až do posledného ročníka, lebo už vtedy spoznali moju záľubu vo formule 1. Namiesto 5 významných slovenských grafikov sa ma počas ústneho pohovoru pýtali na 5 významných pretekárov F1 a v magisterskom štúdiu som tvorila presne na túto tému. Veľmi úspešne, veď napokon som získala cenu dekana za najlepšiu diplomovú prácu v ročníku.

Čo ti dala do života naša stredná umelecká škola?

    V prvom rade som si uvedomila mieru možností a priateľstvá na celý život. Na základe toho som sa vlastne rozhodla na vysokej škole ísť na študijný program Erasmus. V dnešnom svete je nutné budovať si známosti a snažiť sa nájsť si uplatnenie aj cez rôzne podporné programy. Nielenže ste tam nútený starať sa sám o seba, ale aj komunikovať v cudzom jazyku. Osobne som bola v zahraničí, v Španielsku, dvakrát. Celkovo som tam strávila rok svojho štúdia na vysokej škole. Priateľstvá odtiaľ mi ostali a som s nimi stále v kontakte. V školách v Alicante a Altei boli z úrovne nášho kreslenia unesení a nevedeli pochopiť, že sme sa to naučili už na strednej umeleckej škole. V Španielsku je systém nastavený trochu inak a za štúdium sa tam platí a na umelecké školy sa nerobia také prijímacie skúšky ako u nás.

A poďme teraz k tvojim profesionálnym začiatkom

   Po vysokej škole som si nechala chvíľu oddych od všetkých vecí. Vďaka motivačnému štipendiu som si mohla dovoliť ísť na dovolenku s mojou maminou a bratom do Londýna. Lenže potom prišla tvrdá realita hľadania práce. Tri mesiace som robila online grafika pre jednu bratislavskú firmu z domu. Už po krátkom čase sa ukázalo, že to nie je nič pre mňa. Potrebovala som kontakt s rovnako zmýšľajúcimi ľuďmi, preto som hľadala ďalej. Našťastie som ešte v júli absolvovala pohovor v jednej reklamnej agentúre v Bratislave. Vtedy potrebovali niekoho, kto už má nejaké skúsenosti, ale navrhli mi prax. Úrad práce vtedy pozdržal žiadosť na tri mesiace a keď mi ju priklepli tak som už na prax cez úrad pomýšľať nemohla, lebo som bola nútená sa odtiaľ odhlásiť. Napriek tomu mi reklamná agentúra prax poskytla aj bez úradu a po skončení som podpísala zmluvu na pozíciu grafik dizajnér. V januári taktiež ideme v rámci firmy na služobnú cestu na Kanárske ostrovy, tak sa teším  z toho, že na mňa počkali. Šéf mi bez okolkov povedal, že bude veľmi rád ak sa rozhodnem po praxi ostať dlhšie, že vo mne vidí potenciál a talent. Myslím, že človek presne toto potrebuje počuť od niekoho, kto to vie rozpoznať. Neskutočne ma to motivovalo a dúfam, že túto dôveru a presvedčenie nesklamem. Myslím, že najväčšiu mieru rozhodnutia, prečo ma zaúčajú do tajov reklamy je fakt, že viem kresliť. Nie je to také bežné ako sa niekomu môže zdať. Ešte stále je rarita, keď navrhujete logo, animácie alebo plagát ceruzou. Netreba to podceňovať a spoliehať sa len na PC. Ten sa dá naučiť, ale kresba je niečo čo buď máte alebo nie, rovnako ako nápad.

 Ďakujem za rozhovor                                                                                                                                  

                                                                                                                       /ks/

Na priložených fotografiách sú ukážky Lenkinej tvorby počas štúdia na VŠ

{sfx ...}

Zasielanie noviniek

Zaregistruj sa a budeš informovaný o dôležitých udalostiach na škole, o školskom časopise alebo pripravovaných udalostiach
Budeš priamo v dianí a nič ti neunikne

Sme tu pre Vás

Telefón: +421 43 5381405
Email: ssnizna@ssnizna.sk

Spojená škola
Hattalova 471
027 43 Nižná